Sraigtiniai pamatai – Europoje jau trečią dešimtmetį sėkmingai naudojamas pamatų įrengimo sprendimas, kurio privalumus įvertino ir Lietuvos vartotojas.  Apie tai, kokią gerosios praktikos patirtį sraigtinių pamatų montavimo srityje yra sukaupę mūsų šalies specialistai, kalbamės su STRATUM partneriais, montavimo darbus vykdančios „Vecto LT“ vadovu Rimantu VAIČIŪNU.   

– Kokius pirmuosius klausimus pateikia interesantas, susidomėjęs sraigtiniais pamatais?

– Pirmiausia teiraujasi, ar šie pamatai tikri, ar išlaiko apkrovas. Sraigtiniais pamatai yra viena iš polinių pamatų rūšių. Sraigtinio pamato taškinė apkrova siekia iki 8,5 tonos,  o sraigtų dydis ir tipas  parenkami įvertinus norimos statyti konstrukcijos parametrus. Pirmieji klausimai, kuriuos mes pateikiame klientui,  tai – numatomos statyti konstrukcijos maksimalus galima svoris. Taip įvertiname būsimas apkrovas.  Atsižvelgiant į būsimosios konstrukcijos specifiką, parenkami ir reikalingi sraigtų tipai.  U, M, G serijos sraigtiniai pamatai skirti montuoti pamatus neliestame, susigulėjusiame grunte. Nereikia net augalinio sluoksnio nuimti. Vietovėse, kur gruntas nestabilus, kur aukšti gruntiniai vandenys, šlaituose, pelkėse, smėlynuose patariame naudoti V tipo sraigtinius pamatus.

https://www.stratum.lt/sraigtiniai-pamatai

Kaip rodo pasaulinė praktika, sraigtiniai pamatai naudojami ir daugiaaukščiams pastatams. Lietuvoje tokių pavyzdžių dar neturime, bet karkasiniams namams, sodo nameliams, garažams, vasarnamiams, terasoms, pavėsinėms nuolat įrenginėjame sraigtinius pamatus.

– Kaip metaliniai sraigtai apsaugoti nuo korozijos?  

– Vokiški sertifikuoti SPF sraigtiniai pamatai gaminami iš S235 plieno.  Karštuoju būdu cinkuota tiek sraigto išorė, tiek vidus, kaip to reikalauja standartas DIN EN ISO 146. Kol cinkavimo sluoksnis nepažeistas, pamatas tarnaus 50 ir daugiau metų. Kai išradingas namų meistras sugalvoja sraigtą modifikuoti, pavyzdžiui, sutrumpinti laikiklį, tokiu būdu pažeisdamas cinkavimo dangą, garantijos duoti jau nebegalime.  

– Sraigtinius pamatus montuojate ir žiemą. Ar įšalas neiškilnoja pamatų?

– Sraigtiniai pamatai yra tarsi dideli varžtai, kurie įsriegiami į žemę. Unikalios sraigto spiralės dėka ir dėl ypatingos pamato formos, sraigtą įsukame, o ne įkalame, taip suteikdami pamatams reikiamą stabilumą ir atsparumą įšalui.

Pavyzdžiui, vandens telkiniuose sraigtinius pamatus kaip tik patariama montuoti žiemą. Kai nėra galimybės  įrangai ir žmonėms dirbti krante, ledo danga atstoja stiprų pagrindą, gerokai patogiau, nei dirbti nuo plausto.   Taip pat sėkmingai sraigtus įsriegiame ir į įšalo apimtą gruntą. Lygiai taip pat, kaip sunkiai pasiduoda gruntas per vasaros sausras. O rezultatas tas pats: sukuriamas stabilus pagrindas, ant kurio nedelsiant galima montuoti  suplanuotą konstrukciją.  Pastaroji aplinkybė – vienas  didžiausių sraigtinių pamatų privalumų. Nereikia kelias savaites laukti, kol sutvirtės betonas.

– Daug darbų atliekate parkuose, kitose rekreacinėse vietovėse. Kodėl sraigtiniai pamatai tokie populiarūs šiuos objektuose.

– Sraigtinių pamatų montavimas nereikalauja kasybos, betonavimo darbų, todėl poveikis aplinkai minimalus. Tai labai svarbu, kai pastato aplinka jau sutvarkyta ir nesinori jos suardyti, taip pat labai svarbu saugomose teritorijose, nes įrengti pėsčiųjų takus, laiptus šlaituose, apžvalgos aikšteles galima nesugadinant kraštovaizdžio.

Patys mažiausi sraigtiniai pamatai palengvina darbus kelininkams, nes įgalina paprastai įtvirtinti kelkraštį žyminčius signalinius kuoliukus. Ant sraigtinių pamatų montuojami kelio ženklai, atitvarai, reklaminiai stendai, mažosios architektūros elementai, vaikų žaidimų aikštelių statiniai. 

– Ką patartumėte gyventojui, kuris nori apsitverti sklypą?

– Tvoros pamatų stulpeliams patartume rengti sraigtinius pamatus. G tipo sraigtiniai pamatai yra tuščiaviduriai, jie tinkami įgilinti konstrukciją į patį sraigtą arba gali būti naudojamai su įdėtiniu vamzdžiu konstrukcijos aukščiui pakelti. G tipo sraigtiniai pamatai naudojami lauko šviestuvų, reklaminių stendų, laiptų, kelio ženklų, tvorų iš apvalaus profilio vamzdžio ir tinklo, vėliavų stiebų, suoliukų ir lauko skėčių pamatams įrengti.

https://www.stratum.lt/sraigtiniai-pamatai?ff3=46

Segmentinių tvorų pamatams, magistralinių ir krašto kelių signaliniams stulpeliams įrengti  idealus sprendimas – LPS tipo sraigtiniai pamatai. Papildomų  sraigtinio pamato jungiamųjų detalių dėka sraigtinį pamatą nesudėtinga sujungti su kvadratiniu arba stačiakampiu  tvoros  stulpeliu. Beje, visų tipų  sraigtiniams pamatams naudojami tvirtinimo elementai yra standartiniai, jų nesunku rasti įrankių ir tvirtinimo detalių parduotuvėse.

 – Ar vartotojų negąsdina sraigtinių pamatų įrengimo kaina?

 – Betonuojamų pamatų, įvertinus kasybos, klojinių įrengimo, betonavimo darbus ir medžiagas, kaina yra didesnė. O kur dar sutaupytas laikas, nes ant sraigtinių pamatų konstrukciją galima montuoti tą pačią dieną. Kiekvienu atveju prašome užsakovo pateikti statinio ar jo dalies projektą ir kartu ieškome optimalaus sprendimo ir darbų trukmės, ir biudžeto prasme.  

– Kodėl sraigtiniai pamatai kai kuriais atvejais yra geriau nei betoniniai?

Sraigtinių pamatų montavimo laikas daug trumpesnis, palyginti su betoniniais pamatais. Standartinėms terasoms pamatus sumontuojame per kelias valandas ir iškarto galite rinkti medinę dalį. Namui pamatus galima paruošti per 1-2 dienas. Dažnai sraigtiniai pamatai yra pigesnis, optimalesnis ir greitesnis pamatų įrengimo sprendimas. Turėjome atvejį, kai užsakovas suklydo ir netinkamai nurodė pamatų montavimo vietą. Teko visą jau įrengtą pamatą išmontuoti ir perkelti toliau nuo sklypo ribos. Tuos darbus atlikome per kelias valandas, naudodami tas pačias medžiagas bei įrengimus.

– Ar galima sraigtinius pamatus montuoti vandens telkinyje?

– Cinkuoto plieno sraigtiniai pamatai yra idealus sprendimas statiniams virš vandens ar vandenyje dėl savo tvirtumo ir ilgaamžiškumo.  Panaudojus sraigtinius pamatus, ir pirtelės virš vandens, ir liepteliai, terasos ar kiti statiniai stovės ilgai ir tvirtai.

– Kaip vyksta sraigtinių pamatų montavimas?

– Naudojant specialią techniką, sraigtiniai pamatai sugręžiami į žemę. Nereikia nieko kasti, papildomai gręžti ar betonuoti. Prieš pradedant darbus, visada yra gerai atlikti grunto tyrimą. Nerekomenduojama sraigtinių pamatų sukti į piltinį gruntą, bet ir tokiu atveju randame sprendimą. Jei jau taip nutiko, žinant piltinio grunto gylį, parenkame ilgesnius sraigtinius pamatus, kad, pragręžus piltinį gruntą, sraigtinis pamatas pasiektų tvirtą pagrindą.

– Kaip turi būti paruošta žemė sraigtinių pamatų įrengimui?

– Reikalinga  išmatuoti ir pažymėti pamatų vietas, aukščius, ką profesionaliai atliks mūsų meistrai. Galima palikti ir augalinį gruntą – nereikia nieko kasti, atskirai gręžti. Sraigtinių pamatų įrengimui nenaudojamas betonas, armatūra. Iškarto po montavimo darbų, galima pradėti konstrukcijos statymą.

– Ačiū už pokalbį.