Kad sankcijos veiktų, jos turi būti besąlygiškos. Kiek ukrainiečių dar turi žūti, kad sprendimų priėmėjai ES ir Lietuvoje tai suprastų? Karo Ukrainoje metinių kontekste praktiškai laisvas prekių judėjimas iš Rusijos ir Baltarusijos į ES šalis yra tiesiog nežmoniškas. Pavieniai prekybos atvejai, kuriuos paviešina žiniasklaida,  tikrai tik lašas jūroje, palyginti su tais prekių srautais, kurie atkeliauja į ES iš valstybių agresorių.

Kalbėsime tik apie tas prekių grupes, kurias gerai žinome. Baltarusiška techninė druska keliams, kurios teoriškai Lietuvoje lyg ir nebeturėtų būti dėl JAV ir ES  sankcijų „Belaruskalij“, sėkmingai pasiekia Lietuvą ir kitas ES šalis per įmones tarpininkes. Baltarusijos planas dirbti per tarpininkus buvo viešai aptariamas jų žiniasklaidoje. Pavyzdžiui, Išskirtinę teisę prekiauti kalio trąšomis ir kitais „Balaruskalij“ produktais turinti „Baltarusijos kalio kompanija“  2022 metų kovą gavo naują vadovą, anksčiau prekiavusį ginkluote. Apsišaukėlis Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka viešai įpareigojo jį rasti būdą,  kaip parduoti produkciją ES. Darbo kalio trąšų rinkoje ypatumus dabartiniame geopolitiniame kontekste Lukašenka prilygino prekybai ginklais: viskas turi būti tylu, ramu. Lygiagrečiai „Beraluskalij“ rengia „sveikatinimo“ stovyklas vaikams iš Donbaso, Donecko ir Mariupolio. Ciniška, bet kuo mes geresni?

Kalio trąšų eksportui nuo 2022 metų balandžio Baltarusijoje reikalingos licencijos, jų išdavimą kontroliuoja pats nelegitimus prezidentas. Prekeivio ginklais intensyvaus darbo dėka baltarusiška sankcionuota produkcija – trąšos, druskos – per tarpininkus Baltarusijoje įvežama į Lietuvą arba Latviją, čia kiti tarpininkai pateikia ją kaip nesankcionuotą prekę. Jeigu pastaraisiais mėnesiais pirkote baltos techninės druskos ne iš Stratum LT, kuri prekiauja išskirtinai vokiška druska, ar mūsų partnerių, tai greičiausiai įsigijote medžiagų iš šalies agresorės.  Dirbame šioje rinkoje, nuolat gauname pasiūlymų įsigyti techninės druskos iš Irano, iš Baltarusijos. Tokie tiekėjai teigia, kad baltarusišką druską parduoda kita kompanija, kuriai negalioja sankcijos. Pavyzdžiui, Daugpilyje baltarusiška techninė druska parduodama po 88 EUR už toną, traukiniai atvyksta kas savaitę.

Kita vertus, maistinei druskai sankcijų nėra iš viso, nors ES šalyse išgaunama pakankamai maistui tinkamos druskos. ES Vadovų Tarybos ir ES Tarybos teigimu, negalima drausti prekybos maisto produktais. Nors Rusija laikoma atsakinga už maisto krizę pasaulyje, alkti rusams ir baltarusiams negalime leisti. Tegul alksta ir žūsta ukrainiečiai, o mes finansuojame jų žudikus. Trąšų, druskos, tiesa, įvežame mažiau, bet ji 3 kartus brangesnė, nei iki karo, tai pagrindinis naudos gavėjas nieko nepraranda. 

Lietuvos verslo sąsajos su žaliavų tiekėjais iš Rytų tokios tamprios, kad net nesvarstoma galimybė dirbti kitaip.  Pavyzdžiui, darbdavių atstovas kviečia importuoti medžiagas iš Kazachstano, nors būtent per šią šalį, pakeitusios etiketes,  į pasaulį iškeliauja rusiškos prekės. Kol mes negalime atsisakyti rusiško ir baltarusiško gėrio, dešimtys tūkstančių žmonių žūsta Ukrainoje.

Koks sprendimas? Besąlygiškas importo embargas iš šalių agresorių ir visos prekių tiekimo grandinės kontrolė iki  gamintojo, nes Lietuvos muitinė, panašu, kad neapsisunkina ir skaito tik paskutinį dokumentą.

 

Nuorodos į informacijos šaltinius:

https://kali.by/news/21021/

https://sputnik.by/20220321/u-belorusskoy-kaliynoy-kompanii--novyy-rukovoditel-1061469278.html

https://neg.by/novosti/otkrytj/dlya-eksporta-belorusskogo-kaliya-nuzhna-litsenziya/

https://www.belta.by/president/view/menshe-prodadim-po-objemu-no-tseny-vzleteli-lukashenko-o-tom-chto-belaruskalij-ne-zagnetsja-ot-sanktsij-508586-2022/

https://www.vedomosti.ru/business/articles/2022/01/12/904504-litva-ne-spravitsya

https://www.consilium.europa.eu/lt/policies/sanctions/restrictive-measures-against-russia-over-ukraine/sanctions-against-russia-explained/