Rusijos ir Baltarusijos produktų embargas keičia medžiagų tiekimo geografiją

Mūsų komanda, kaip ir visas civilizuotas pasaulis, su siaubu seka įvykius Ukrainoje. Padedame kuo galim ir kaip mokam: pinigais, daiktais, patikimos informacijos sklaida, palaikome morališkai.

Nuoširdžiai užjaučiame mūsų partnerius, kurių artimieji šiuo metu yra karo apimtoje šalyje, kartais ir skirtingose fronto pusėse. Nė vienas jų karo nenorėjo.

Pritariame visoms ekonominėms sankcijoms, kurios taikomos šalims agresorėms. Kai siekiama sustabdyti teroristus, kuriems nesveikų asmeninių ambicijų realizavimas yra svarbesnis nei tūkstančių žmonių gyvybės, visos priemonės yra tinkamos.

Dėl minėtų ekonominių sankcijų iš dalies keisis ir mūsų produktų krepšelis. Nebeturėsime rusiškos kilmės techninio kalcio chlorido, kuris žiemą naudojamas ledui tirpinti, o vasarą – žvyrkelių dulkėjimui mažinti. Kalcio chloridas yra gamtinis produktas, kurio turi ne tik Rusija. Šiuo metu siekiame užsitikrinti alternatyvų tiekimą iš ES šalių. Be to, kalcio chloridą galima keisti kitomis medžiagomis, pavyzdžiui, magnio chloridu, kuris išgaunamas Vokietijoje ir JAV.

Granito skaldos atsargų, mūsų duomenimis, artimiausiems mėnesiams Lietuva taip pat dar turi. Žaliavos skaldoms gaminti buvo gabenamos iš Baltarusijos ir Ukrainos. Vykstant kariniam konfliktui ir dėl kitų aplinkybių minėti žaliavų šaltiniai šiuo metu neprieinami. Aplinkybėms užsitęsus, žaliavos bus gabenamos iš Lenkijos, Švedijos, Suomijos.

Lietuvoje kol kas nestinga bitumo produktų, kurie naudojami karšto ir šalto asfalto mišinių gamybai. Bitumo tiekėjai – naftos perdirbimo įmonės, kurios nėra tampriai susijusios su Rusija ir turi kitų žaliavų tiekimo variantų.

Žinoma, keičiantis tiekimo geografijai, dėl pailgėjusių tiekimo grandinių, brangstant energetiniams resursams, tikėtinas ir kai kurių produktų kainų augimas. Darome viską, kad būtų išvengta nebūtinų sąnaudų, didinančių medžiagų kainą galutiniam vartotojui. Daugiausia problemų turės tas verslas, kuris yra pasirašęs ilgalaikes medžiagų tiekimo ar rangos sutartis. Ši problema turi būti sprendžiama valstybiniu mastu.

Kai padėtis regione stabilizuosis, tikimės pasiūlyti rinkai daugiau ukrainietiškos kilmės produktų. Ukraina turtinga ne tik derlingu dirvožemiu, bet ir kitais gamtos ištekliais, kurie taikos sąlygomis galės dar didesniu mastu įsilieti į ES ūkį. Tai labai svarbu karo sugriauto šalies ūkio atstatymui. Pilkas ir raudonas granitas, bazaltas, kvarcitas – Ukrainoje išgaunamos gamtinės medžiagos, kurios vertinamos ES rinkoje, ir bus galima atkurti jų tiekimą. Šių metų žiemą Lietuvoje turėjome ir ukrainietiškos druskos, skirtos kelių priežiūrai, kuri rinkoje iš dalies pakeitė baltarusišką druską. Pastarąją iš Lietuvos išstūmė JAV sankcijos Baltarusijai ir Kinijai. Rusiškų produktų embargas dar labiau atlaisvins kelius Ukrainoje išgaunamai druskai.

Socialiniuose tinkluose matome pranešimus, kad kai kuriuose Lietuvos regionuose gyventojai parduotuvėse neberanda maistinės druskos. Jeigu šie signalai tikri ir problema egzistuoja, galime pasiūlyti ukrainietiškos maistinės druskos. Gabenome ją ledui tirpinti, kai žiemą pradėjo trūkti techninės druskos, ir turime nedidelį likutį, kurį būtų galima panaudoti pagal tikrąją paskirtį. Druska fasuota į maišelius po 25 kg. Buičiai toks kiekis didokas, bet juk galima pasidalinti su kaimynais. Taip pat sandėliuose Daugpilyje (Latvija) dar turime ir galvijams skirtos ukrainietiškos druskos, jeigu ūkininkai jaučia šių produktų stygių. Visas ūkines problemas sutelktai išspręsime.

Svarbiausia, kad karo daugiau nebūtų.

Stratum LT kolektyvas