Su kelių priežiūros sunkumais pastarosiomis savaitėmis susiduriančioms įmonėms norime priminti, kad plačiausiai kelių priežiūrai šaltuoju metų laiku naudojama techninė druska (NaCl) efektyviai veikia iki 8 laipsnių šalčio. Jau žemesnėje negu –4 laipsnių temperatūroje natrio chlorido gebėjimas tirpinti ledą sumažėja apie 30 proc.  Esant žemesnei temperatūrai, reikia naudoti kitas medžiagas: techninį kalcio chloridą arba techninį magnio chloridą. Visos minėtos medžiagos veikia efektyviau, kai įvykdomas prevencinis mechaninis sniego ar ledo šalinimas.  

Pastebėtina, kad techninės druskos kilmės šalis itin didelės reikšmės reagento gebėjimui tirpinti ledą neturi ir negali turėti, nes skirtumai tarp skirtingos, geografine prasme, kilmės produktų, kurie importuojami į Lietuvą, sudėties nėra labai dideli. Pavyzdžiui, į Lietuvą pastaraisiais metais  įvežamos druskos iš Afrikos šalių. Tarp jų – marokietiška druska. Kompanija, kuri anksčiau tiekė rinkai baltarusišką druską, šiuo metu gabena natrio chloridą iš Egipto.

Pateikiame pagrindinių techninės druskos parametrų palyginimo lentelę. Pateikiame tuos produktus, kurių sudėčiai patvirtinti turime oficialius šaltinius. Kaip matome iš rodiklių, afrikietiška druska yra drėgnesnė ir turi daugiau priemaišų, o veikliosios medžiagos (NaCl) – šiek tiek mažiau. Naudojant praktikoje drėgną druską sunkiau fasuoti, sunkiau paskleisti, sandėliuojant gali greičiau sukietėti. Veikliosios medžiagos koncentracija yra tiesiogiai susijusi su ledo tirpinimo veiksmingumu, tačiau aptariamu atveju natrio chlorido koncentracijos skirtumai minimalūs. Suabejojus produkto kokybe, visuomet galima atlikti kontrolinius laboratorinius tyrimus. 

Su nostalgija prisimenantiems baltarusišką druską siūlytume prisiminti priežastį, dėl ko jos naudojimo buvo atsisakyta. Šiandien kiekvienas, kuris perka rusišką ar baltarusišką produktą, net ir tuo atveju, jeigu tam produktui nėra taikomos sankcijos, tampa tiesioginiu teroristinių valstybių rėmėju. Priimdami sprendimą, kokį produktą rinktis, turime atsakyti sau į klausimą, ar norime finansuoti žudikus ir prievartautojus, kurių rankos suteptos Ukrainos vaikų, senelių, moterų ir vyrų krauju. 

Naudodami produktus, importuotus iš Afrikos šalių, galimai, irgi remiame kažkokį jų vietinį režimą. Mes to nežinome. Negalime būti tikri, kad afrikietiškam produktui pagaminti nebuvo naudojamas vaikų darbas, kad kasėjams sudarytos saugios darbo sąlygos, kad jiems teisingai atlyginamą už sunkų darbą.

Verslas, įstaigos, kurioms socialinė atsakomybė nėra tik madingas reklaminis šūkis, saugiai gali rinktis naudoti ES šalyse išgaunamas medžiagas. Ekonomiškai toks sprendimas trumpuoju laikotarpiu gal ir mažiau naudingas. Kita vertus, masinis pigių produktų iš Rusijos ir Baltarusijos importas, priklausomybė nuo jų, jau atvedė mus prie Trečiojo pasaulinio karo slenksčio.

 

Įvairios kilmės geografine prasme techninės druskos (NaCl) pagrindinių parametrų palyginimo lentelė

 

Produkto kilmės šalis 

Tiekėjas

 MaxiSalt Pardira Premium S.L,  Marokas

 

Tiekėjas

SSC Group, Egiptas

 Tiekėjas „Belaruskalij“, Baltarusija

Tiekėjas

K+S mineral and agriculture GmBh, Vokietija

Chloridų, apskaičiuotų kaip NaCl, kiekis proc.

98,50

98,3

99,00

98,8

Netirpstančių dalelių kiekis, proc.

0,8

Nėra duomenų

0,65

0,41

Drėgmės kiekis, proc. 

 

0,5

0,9

0,037

0,2

Druskos granuliometrija, vadovaujantis standartu LST EN 16811-1.

 M klasė

M klasė

M klasė

M klasė

Sulfatai, proc.

1,5

0,88

0,22

0,53

Duomenų šaltinis

www.vpt.lt skelbiami sutarčių dokumentai

www.vpt.lt skelbiami sutarčių dokumentai

Laboratorinių bandymų protokolas

Laboratorinių bandymų protokolas